Gazeteciliğin gündemi

 Gözaltı, adliye dava, duruşma, cezaevi. Gazetecilerin gündemlerinin en ağır maddeleri. Oysa demokrasinin yeşerdiği bir ülkede yaşasak bizim gündemimiz, “Halkın haber alma hakkı için en iyi haberi nasıl oluştururuz? Etik ilkeleri nasıl güncelleriz? Genç gazetecileri daha nasıl iyi yetiştirebiliriz? “ olmalı değil mi?

 

Elbette bu konular hala çok önemli. Ama yalnızca gazetecilik yaptıkları için bu kadar çok gazeteci cezaevindeyken, her gün bir gazeteci gözaltına alınmaya devam edilirken, bu konular doğal olarak görünür olamıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak Adalet Bakanlığı’ndan 1.5 yıldır tutuklu ve hükümlü gazetecileri ziyaret etmek için izin alamıyorduk. Ama yeni Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bu konuda olumlu bir tutum sergiledi ve meslektaşlarımızı ziyaret edebilmemiz için izin verdi. Umarız bu olumlu yaklaşım sürer.

Sözcü muhabiri Gökmen Ulu, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Habertürk TV Eski Haber koordinatörü Oğuz Usluer, Şahin Alpay, Mehmet Altan, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazarlar Ahmet Şık ve Kadri Gürsel’i son bir ay içinde ziyaret edebildik.

Görüşmede tutuklu meslektaşlarımız mahkemede sundukları delillerin dikkate alınması durumunda özgür kalacaklarını, adil yargılanmak istediklerini vurguladılar. Tek tip elbise uygulamasının ise Türkiye’yi demokrasi açısından geriye götüreceğini, asla tek tip elbiseyi giymeyeceklerini söylediler. Gazeteciler haklarında açılan delillere dayanmayan davalarla yargısal bir taciz altında tutulduklarını belirttiler.

Meslektaşlarını duruşmalarını izlemeye ve destek vermeye davet ettiler. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak 11 Eylül 2017 Pazartesi günü Cumhuriyet Davası’nı izlemek için Silivri’de olacağız. 14 Eylül’de Çağlayan’daki adliyede Cumhuriyet.com.tr yayınyönetmeni Oğuz Güven’in davasını izleyeceğiz. Ekim ve kasım aylarında da davası görülecek olan birçok meslektaşımızın davasını izlemeyi sürdüreceğiz.

Gazetecilik mesleğinin terörle ilişkindirilmesinden, hedef gösterilmesinden vazgeçilmesini istemeyi ısrarla sürdürüyoruz.

Türkiye’de barışın ve huzurun sağlanmasının gazetecilerin halkın haber alma hakkını yerine getirmesiyle çok yakından ilgili olduğunu da hatırlatıyoruz.

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nde hala gazetecilik mesleği konusunda aklı karışık olanlara hatırlatmamız gereken önemli bir madde var. O da gazetecinin sorumluluğu. C maddesi "Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve oto sansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Bilgi ve haber ile özgür düşünce, herhangi bir ticari mal ve hizmetten farklı olarak toplumsal bir nitelik taşır” diyor. Bilmek isteyenlerin bilgisine sunuyoruz.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar